Rešeno

LTE Oddajniki

Jaz uporabljam mobilni internet z opcijama neomejeni in 40/5 Mbps. Naredil sem nekaj testov. In v najboljšem primeru dosegam 39 Mbps (za kakšno uro imam celo 35 Mbps), vendar se to zelo redko zgodil. Povprečje bi ocenil da je 20 Mbps. Med oddajnikom in modemom imam dokaj dobro povezavo (slika spodaj) 4 črtice. Imam še na razpolago druge oddajnike na katerih imam boljšo povezavo in sicer 5 črtic, vendar na njih ne glede kdaj poženem test ne dosežem več kot 2 Mbps povezave. Zanima me zakaj je to tako? Ali se da kaj naredit da izboljšam povezavo vsaj na 30 Mbps v povprečju? Ker če je trenutni oddajnik preveč zaseden bi se rad povezal na druge oddajnike s katerim imam očitno boljšo povezavo. Priznam pa da sem kar oddaljen od oddajnikov (prib. 5km), vendar imam konfiguriran modem da mi to omogoča. Ker problem je tudi ko se mi čez noč samodejno resetira modem se poveže na oddajnike z boljšo povezavo vendar tam ne dosežem internetne hitrosti niti 2 Mbps. Hvala 

icon

Najboljši odgovor od milan9965 10 januar 2021, 11:06

Kje pogledat za lokacijo? Tam, kjer si našel CELLID. To je številka oddajnika, oz antene na njem in potem to vpiši v iskalnik na strani od mobilne telefonije ali si na telefon naloži ustrezne aplikacije - Si.info, si-zemljevidi, netmonitor,....

Naprave se ti povežejo tja, od kjer lovijo najboljši signal, v nižinah je to ponavadi na bližnje oddajnike. Antene na oddajnikih so usmerjene tako horizontalno povečini za 120 stopinj , kot vertikalno ponavadi naravnost ali rahlo navzdol.

V hribih pa je zato malo drugače. Pogosto ti ne lovi bližnjih oddajnikov iz dolin, ampak bolj oddaljene, včasih tudi 20km in več, kar je že tudi posledica ukrivljenosti zemlje - kar pri 20 km oddaljenem predmetu pomeni naravnost, je pri tebi že rahlo navzgor. Še največji vpliv pa ima usmerjenost antene na oddajniku, pa tvoja mikro lokacija, pa še marsikaj drugega

Tvoja log periodične antene imajo preširok snop sprejemanja, da bi iz Topola lahko izbiral posamezne oddajnike po LJ, za to bi potreboval bolj usmerjene antene v obliki krožnika ali mrežaste antene in z večjim ojačanjem (parabolična antena).

4G+ pomeni, da ti lovi obe frekvenci 800 in 1800 MHZ, 4G pa pomeni, da lovi samo eno frekvenco, običajno je to 800.

Če  v času, ko je omrežje bolj obremenjeno tebi lovi z 25Mbps, potem si tam, kjer si lahko samo srečen, da je tako, ker (verjetno) kaj več ne boš dobil. Mogoče potem, ko bo 5G ali pa vsaj preizkus s sim kartico od drugih dveh operaterjev…

L.p.

Ogled izvirnika

Odgovori 8

Rešitev za te težave so usmerjene antene, npr dve P-56 ali podobno. Potem boš lahko izbiral, vendar nočnega problema s tem ne boš rešil. Ponoči se ti zato preveže na počasnejše oddajnike, ker od 1h pa do 5h zjutraj vsako noč izklopijo oddjanike na 1800MHZ in pustijo vklopljene samo ta počasne 800MHZ, na katere se takrat priklopi še več naprav. To je z namenom “varčevanja”. Dejanski učinki takega varčevanja z elektriko so pa verjetno majhni.

L.p.

Zadeva je ta da že uporabljam dve visoko-ločljivostni anteni. Vendar se hitrost ob določenih časih kot je popoldan in zvečer ful upočasni, včasih tudi do 10 Mbps. Povezanost do oddajnika pa se ne spreminja ne glede na vreme (črtice so skos v enakem številu). Imam možnost se povezat na druge oddajnike do katerih imam še boljšo povezavo vendar na drugi je hitrost interneta samo 1-2 Mbps in mi ni jasno zakaj mi nad drugih internet dela slabše, čeprav imam vseh 5 črtic in 4G ali 4G+ povezavo. 

Črtice ne pomenijo veliko. Naloži si na PC kakšen program za spremlljanje signala, npr. LTE Watch (B315, B525) ali LTE Inspecteur (B535), odvisno od modema. Tam imaš 4 parametre: RSSI, RSRP, RSRQ in SINR. Po teh parametrih najbolje nastaviš anteno (lahko jo premakneš tudi na drugo stran hiše, da zakriješ ostale oddajnike). Lahko tudi izklapljaš in vkljapljaš frekvenčne pasove. RSSI je nepomemben, RSRP = število črtic = jakost signala iz trenutne bazne postaje, SINR = motnje, interferenca od sosednjih baznih postaj (pogosto je to vzrok za slabo povezavo na bolj izpostavljenih krajih), RSRQ = pa je med drugim odvisen največ od trebutne zasedenosti bazne p. To, da ti ob večerih dela “samo” 10 MBPS je še zelo v redu, marsikje je še slabše, ker omrežja zdaj skoraj ne nadgrajujejo, vsi čakajo na 5G. Ne vem, če se ti splača plačevat za 40/5… Veliko črtic še ne pomeni hitro povezavo, lahko imaš na 800 mghz 5 črtic, pa bo počasneje, kot na 1800 3 črtice, odvisno je še od obremenitve oddajnika in motenj.

Hvala. Mislim da sem našel te podatke že v nastavitvah naprave. Takšno je stanje pri tem oddajniku ne glede kdaj poženem test. Tega sem pognal danes ob 9:54. A je možno da oddajnik omejuje določene uporabnike oz. je tukaj kakšna prioritiziran seznam uporabnikov na določene oddajnike? 

Tole je pa za oddajnik, ki naj bi bil slabše povezan. Vsakič ko se vnovič povežem na ta odajnik imam so 39 Mbps. Eno uro za tem pa pade nazaj na 25 Mbps in se ne dvigne več kaj dosti nad to vrednostjo dokler ga ponovno ne resetiram.   

Prvi je oddajnik Sarsko pri Igu, povezava je zelo slaba, RSRQ naj bi bil vsaj <10 ali nižja cifra, SINR pa >10 ali večja cifra.
Drugi oddajnik je Hotel Grandvid Lavrica. Kot vidim, nimaš v nobenem primeru 4G+ ampak le 4G, kar pomeni, da loviš le B20, to je počasnejši 800MHZ pas, pa še to z minimalnim SINR. Hitrejšega pasu ti ne lovi verjetno zaradi motenj. Pri 4G delujejo vsi oddajniki na isti frekvenci, modem se poveže na tistega, ki ti trenutno zagotavlja boljši signal. Pri tako slabem signalu SINR -2 se ti verjetno modem stalno preklaplja sem in tja, pa še kam drugam.
Okrog tebe je polno drugih oddajnikov (Škofljica, IG, Iška vas, Želimlje, Brest,....). Poskusi obrnit anteno še proti kakšnemu drugemu oddajniku in pa poskusi v nastavitvah vklopit le B3 (program LTEWatch), to je 1800MHZ pas, B20 pa izklopi, pa še poskušaj najti najboljši oddajnik.
Vprašanje je, kako kvalitetne antene imaš, kakšno je razmerje naprej-nazaj in ožina snopa. Kakšne panelne antene niso v redu, kar preveč sprejemajo od strani. Pa obvezno DVE anteni zamaknjeni za 90st. in obe obrnjeni na isti oddajnik, pa v modemu nastavljeno na obe zunanje antene.
Če imaš 25MBPS se nikar ne pritožuj, ker marsikje drugje je precej, precej slabše. Če nisi prekoračil mesečnega limita, če ga imaš, potem drugih omejitev/prioritizacij na uporabnika ni.
4G ni optika, je bolj nadomestek za kabelski internet ali VDSL in pride v poštev bolj tam, kjer ni možnosti za hiter fiksni internet.
L.p.

Hvala. To me kar preseneča ker jaz imam postavljen sprejemnik v Topol pri Medvodah in sem pričakoval da bo vleklo iz šiške ali centra Ljubljane. To se pravi da imam še veliko možnosti za izboljšat povezavo. Ker v Ljubljani je ogromno oddajnikov in verjetni bi se našel kakšnem ki ni toliko zaseden. Kje pa lahko pogledam na katerem oddajniku sem povezan? Včasih mi piše 4G včasih pa 4G+.   

Bom poizkusil. Imam 2 univerzalni anteni LAT 2000 za večino frekvenc (slika spodaj). Postavo sim jih v X pozicijo. Med sabo so oddaljeni 40 cm. Verjetno bi jih moral usmeriti bolj proti LJ (izven vodoravne lege). Ali imaš kakšno priporočilo še za kakšno boljšo anteno?

Verjamem da je to kar imam že kar super, sam ja zanimalo me je če lahko zadevo kaj izboljšam ker sem lih kar zakupil 40 Mbps verzijo brez limita. In se je izkazalo da je zdaj povezava malo bolj stabilna (ne pade več pod 5 Mbps). Nas je več uporabnikov in sam sem zaradi narave dela zelo odvisen od omrežja. Nimamo pa sploh možnosti o žični povezavi ker je fizično sploh ni. Veliko operaterjev me je hotelo prepričat, da sploh nimam možnosti o brezžični povezavi, sam ja zadeva se je kar spremenila ko se mal poglobiš in preizkusiš zadevo. 

Kje pogledat za lokacijo? Tam, kjer si našel CELLID. To je številka oddajnika, oz antene na njem in potem to vpiši v iskalnik na strani od mobilne telefonije ali si na telefon naloži ustrezne aplikacije - Si.info, si-zemljevidi, netmonitor,....

Naprave se ti povežejo tja, od kjer lovijo najboljši signal, v nižinah je to ponavadi na bližnje oddajnike. Antene na oddajnikih so usmerjene tako horizontalno povečini za 120 stopinj , kot vertikalno ponavadi naravnost ali rahlo navzdol.

V hribih pa je zato malo drugače. Pogosto ti ne lovi bližnjih oddajnikov iz dolin, ampak bolj oddaljene, včasih tudi 20km in več, kar je že tudi posledica ukrivljenosti zemlje - kar pri 20 km oddaljenem predmetu pomeni naravnost, je pri tebi že rahlo navzgor. Še največji vpliv pa ima usmerjenost antene na oddajniku, pa tvoja mikro lokacija, pa še marsikaj drugega

Tvoja log periodične antene imajo preširok snop sprejemanja, da bi iz Topola lahko izbiral posamezne oddajnike po LJ, za to bi potreboval bolj usmerjene antene v obliki krožnika ali mrežaste antene in z večjim ojačanjem (parabolična antena).

4G+ pomeni, da ti lovi obe frekvenci 800 in 1800 MHZ, 4G pa pomeni, da lovi samo eno frekvenco, običajno je to 800.

Če  v času, ko je omrežje bolj obremenjeno tebi lovi z 25Mbps, potem si tam, kjer si lahko samo srečen, da je tako, ker (verjetno) kaj več ne boš dobil. Mogoče potem, ko bo 5G ali pa vsaj preizkus s sim kartico od drugih dveh operaterjev…

L.p.

Odgovor