Moj A1
Rešeno

Hitrost Domači net

Tole je četrti kanal, po katerem želim priti do informacije, kdaj bo A1 Slovenija uredil težavo s hitrostjo interneta na območju Medvod (Svetje).

Približno leto in pol uporabljam A1 Domači net. Od tega je prvo leto zadeva deloval super. Hitrost prenosa je bila na ravni oglaševane (paket do 20/5), ping je bil za LTE povezavo soliden in s tem internet uporaben za delo.

Zadnjih nekaj mesecev pa je stvar porazna. Na začetku je bila težava le ob večerih, potem pa se je začelo zatikati že med tednom dopoldne. Trenutno je ob vikendih zvečer situacija taka:

http://www.speedtest.net/result/7954137490

Še največja težava pri vsem pa je nihanje hitrosti in pinga, kar za sabo potegne blazno nestabilno povezavo in posledično stalno prekinjanje vzpostavljenih SSH in VPN povezav.

Na podporo sem klical dvakrat (to je tudi zgodba zase, ko čakaš tudi pol ure da prideš na vrsto), nato sem se oglasil osebno na prodajnem mestu v Cityparku v Ljubljani, nazadnje pa sem za informacije zaprosil še preko FB chat-a. Vsakič je bila opravljena prijava težave, dvakrat ste me celo poklicali nazaj. Prvič in drugič odgovor: bazna postaja je zasedena, nič ne moremo. Tretjič odgovor: bazna postaja je zasedena, v kratkem bomo uredili nadgradnjo.

Kak teden nazaj sem preveril, kdaj bo nadgradnja bazne postaje narejena. Dobil sem odgovor, da je že bila. Situacija ni nič boljša.

Še četrtič postavljam vprašanje: kdaj boste nadgradili bazno postajo tako, da bo internet dejansko uporaben tudi v času, ko je postaja najbolj obremenjena?

Najbolj bode v oči dejstvo, da so se pričele težave kmalu po tem, ko ste pričeli ponujati pakete, ki omogočajo neomejeno uporabo stream storitev (ala Netflix). Moje mnenje je, da ti paketi kršijo nevtralnost interneta, vsekakor pa je svinjsko da v razumnem roku ne zagotovite infrastrukture, ki bo zagotavljala spodobno storitev vsem uporabnikom.

Z vami vztrajam izključno zaradi vezave, ki se izteče čez pol leta. Če do takrat ne bo bolje, bom z veseljem presedlal h konkurenci, ki nima težav z doseganjem 150/50 hitrosti na isti lokaciji. Resda bo nekaj dražje, ampak bo vsaj delovalo.

Hvala!
icon

Najboljši odgovor od A1_Manca 16 januar 2019, 15:40

Živjo, @rannt!
Sem preverila s sodelavci, ki so mi sporočili, da smo zadnjo širitev kapacitet, ki jo še lahko izvedemo na tej bazni postaji, že uredili včeraj. Edina možnost za dodatno izboljšanje je nova bazna postaja v tem okolišu, ki pa je zaenkrat ne bo.
Navadno svetovalci svetujejo tudi, na katero stran hiše ali stanovanja je najbolje postaviti modem in če je dobro zakleniti modem le na en omrežni način (LTE) za boljše delovanje.

Lep pozdrav,
Manca
Ogled izvirnika

Odgovori 17

Uporabniška raven 3
Zadnje čase tudi sam opažam, da se težave pojavljajo vse pogosteje a ko pa ponovno zaženeš modem pa je vse ok. Saj vsake toliko časa moraš zagnat na novo modem ampak vsak dan ali pa že večkrat na dan, je pa že malo tečno.
Uporabniška raven 4
Značka +3
Živjo, @rannt!
Sem preverila s sodelavci, ki so mi sporočili, da smo zadnjo širitev kapacitet, ki jo še lahko izvedemo na tej bazni postaji, že uredili včeraj. Edina možnost za dodatno izboljšanje je nova bazna postaja v tem okolišu, ki pa je zaenkrat ne bo.
Navadno svetovalci svetujejo tudi, na katero stran hiše ali stanovanja je najbolje postaviti modem in če je dobro zakleniti modem le na en omrežni način (LTE) za boljše delovanje.

Lep pozdrav,
Manca
Lep pozdrav!
Sam sem imel podobne težave, običajno predvsem zvečer.
Nabavil sem dve iskrini usmerjeni anteni P-56, jih priklopil na modem, in usmeril do druge precej bolj oddaljene bazne postaje, problem rešen.

Pozdravljeni,

tudi sam imam iste težave. Še do ca. 1 mesec nazaj je domači net deloval povsem zadovoljivo. Zadnji mesec pa je zadeva porazna. Če sem prej dosegal hitrosti (sicer preko telefona) do 70Mbps, jih sedaj max. 8Mpsb, v povprečju pa zadeva stoji pri 3Mbps. 

Iz odličnega omrežja smo žal padli v leto 2000. 

Mojo lokacijo imate, prosim za pomoč oziroma vsaj obrazložitev zakaj tako hitro tak padec v kvaliteti. Ker imam podjetje vezano na ta internetni dostop, dolgo ne bom čakal preden grem k konkurenci. Za tistih par € več zadeva vsaj dela.

Hvala za pomoč.

Uporabniška raven 3

Živjo saso, podatke o lokaciji in naročniku nam lahko posreduješ na elektronski naslov tehnicna.podpora@A1.si ali v zasebno sporočilo. Prosimo, da pripišeš še ali gre za mobilni ali fiksni internet. 

Zdravo.

Iste tezave. Iz meseca v mesec je slabse. Placujem 40/5 ob vecerih pa vlece komaj 10mbit, popoldne mogoce 20… 2, 3 leta nazaj je zadeva delovala brezhibno.

Cell ID: 462338 (Zminec, Skofja Loka)

Edit: trenutno vlece celih 6mbit...

Nikol nebojo zrihtali, ker so nesposobni. Zavajajo potrošnike že skoraj dve leti.
Meni je zadeva delala 40/40 do konca 2018. Zadnje leto pa je vse skupaj joke.

Sem sredi Maribor v mansardi in dela 2mbita 😂😂😂
https://www.speedtest.net/result/8991196744

Kličeš butce pa rečejo nej pridem modem zamenjat, a zadeva ne dela niti na telefonu.
Prekini pogodbo, ker nebojo nikol zrihtali.

A15 na 1919, 144p YT FTW

Nikol nebojo zrihtali, ker so nesposobni. Zavajajo potrošnike že skoraj dve leti.
Meni je zadeva delala 40/40 do konca 2018. Zadnje leto pa je vse skupaj joke.

Sem sredi Maribor v mansardi in dela 2mbita 😂😂😂
https://www.speedtest.net/result/8991196744

Kličeš butce pa rečejo nej pridem modem zamenjat, a zadeva ne dela niti na telefonu.
Prekini pogodbo, ker nebojo nikol zrihtali.

A15 na 1919, 144p YT FTW

Problem je, ker ne obstaja en zakon, po katerem ti pripada minimum 80% 24/7. Ob vecerih recimo vsaj 50%. Ali pa drugacno oglasevanje; Paket 10-40mbit. Ali pa 40mbit, ob vecerih bo manj, ob nezasedenosti pa vec.

Ker pa je pac malo prosto po presernu je pa povsod isto. Ce pogledamo evropsko statistiko je iz leta v leto slabse.

Btw, za 2 mbit se mi pa res zmesa. Poglej kaksen mas signal (SINR, RSRQ) zjutraj recimo in pa zvecer, pa recimo na katermu kanalu si konektan. Glede na to, da si v centru, moras met vec opcij (vsaj B3 in B20).

A si že kaj poskusil z USMERJENIMI antenami, poskusi... Verjetno gre za vasi Brode ali okolica Gabrške gore ( 462338  - zahodno od Zminca, ena hiša na hribu nad dolgimi travniki, antena usmerjena proti zahodu ). Če  imaš antene, jih lahko poskusiš obrnit še proti bazni na Logu. Če si ravno na meji med tema dvema celicama, je sprejem slab, posebno, če sta moči obeh baznih na tvoji lokaciji enakovredni - vse deluje na istih frekvencah in pride do interference.

A si že kaj poskusil z USMERJENIMI antenami, poskusi... Verjetno gre za vasi Brode ali okolica Gabrške gore ( 462338  - zahodno od Zminca, ena hiša na hribu nad dolgimi travniki, antena usmerjena proti zahodu ). Če  imaš antene, jih lahko poskusiš obrnit še proti bazni na Logu. Če si ravno na meji med tema dvema celicama, je sprejem slab, posebno, če sta moči obeh baznih na tvoji lokaciji enakovredni - vse deluje na istih frekvencah in pride do interference.

Nisem, ampak se mi zdi brezveze, ker imam dober signal (SINR: 12-20+, RSRQ: >-10, RSRP:  -74, RSSI: -51). Predvidevam, da bi interferenca bila nonstop ne samo ob urah, ko je obremenitev najvecja. Vedno slabse je pa (predvidevam) zato, ker je folk dojel da je A1 vseeno 5x boljsi kot Polans in jih je verjetno vedno vec. Ampak nekje je treba potegniti crto in povecati kapacitete. Me pa zanima kako je z bandwidthom od stolpa naprej - ali si ga mobilni ponudniki delijo ali ima vsak svoje (niti ne vem ali gre optika naprej ali je to samo repeater)

Če si na modemu izmeril RSRQ -10  (priporočam program LTE WatcH), potem, to ni najbolje. Dober RSRQ je več, kot -8, odvisen je od moči sprejema, motenj in od obremenitve tvoje celice. SINR 12 tudi ni ne vem kaj. Interferenca ni nonstop, je odvisna tudi od obremenitev sosednjih baznih postaj, ali celo sosednjih celic na isti postaji, če je tvoja lokacija nekje na meji celic. Interferenca se pogosteje pojavlja v hribih, kjer imaš v vidnem polju več baznih postaj. Ko neka druga bazna postaja oddaja nekemu drugemu, lahko tvoj modem to zazna kot motnjo, celo odboji signala od neke stavbe ali česa drugega povzroči interferenco…

Če je batna postaja preobremenjena, lahko stestiraš tako: v času, ko ti najslabše deluje, pojdi s telefonom kakšnih 100m stran od te bazne postaje, v smeri , kamor je obrnjena antena, s katere sprejemaš in poženi na telefonu test. Če ti bo tudi tu vleklo slabo, je težava v preobremenjenosti, če pa bo tu delovalo odlično, je pa interferenca.

Interference se znebiš z usmerjenimi antenami, preobremenjenost celice, pa le, če imaš možnost usmeritve v kakšno bolj oddaljeno bazno (mogoče Log, Lubnik,...), ki ni tako obremenjena. Meni je to uspelo na tak način porihtat zadevo. Večinoma so bazne postaje po hribih s centri povezane z mikrovalovnimi linki, optika je tu malokje, razen v dolini.

Malo boš moral sam prej stestirat zadevo. Če si v dolini, nimaš veliko možnost, če si pa kje višje, se pa marsikaj da naredit.

Enake težave pri meni, imam domači internet 20/5. Hitrost cca 2 leti bila res super, toliko kolikor oglašuje paket torej 20/5. Zadnjih nekaj dni pa zelo slabo, okrog 2/1 kar pa je uporabno samo za brskanje po spletu, kakšen e-mail. Iz tehničnega oddelka sporočajo, da je to odvisno od števila uporabnikov, nadgradnje bazne postaje ne bo. V kolikor bo tako še naprej bom resno razmislil o prekinitvi razmerja.

Milan, hvala za informativen odgovor. Mogoce bom za hec narocil eno yagi anteno, me pa zanima ali je ena dovolj ali rabim 2 za MIMO. Sem malo spremljal SINR in RSRQ in je res da popoldne in zvecer kvaliteta signala pade v primerjavi z recimo ob 5ih zjutraj, ampak se mi to zdi logicno (v huawei webgui je vedno 5 crtic). Sem pa perfektno postavljen proti oddajniku, tako da je med modemom in oddajnikom na Logu cela hisa ubistvu. Ostalih pa ni sanse da ulovim.

Edit: Aja, s telefonom lahko sprobam hitrost edino pri Telemachu. Zato me je zanimalo ali si ponudniki delijo bandwidth.

Glej, ti si v prvem postu napisal, da ti lovi Cell-ID 462338 , to je bazna p. Zminec 32 - smer zahod (tista hiša na hribu nad dolgimi travniki) , Sv.Peter., to ni postaja Log (Log - smer vzhod ima 464129). Ravno to je verjetno pri tebi problem, odprta linija proti Logu, hkrati ti pa lovi z Zminca. Če sta si oba signala po moči enakovredna, potem so motnje in sprejem je slab ali pa preklaplja malo sem in tja s kratkotrajnimi  mikro prekinitvami. Če lahko, probaj s telefonom stestirat malo okoli hiše katere Cell id imaš na razpolago in če ti preklaplja sem in tja, pa hitrosti posameznih postaj. Če imaš na voljo obe bazni p., potem lahko z usmerjenimi antenami izbereš tisto, ki bolje deluje. Za pravilno delovanje sta potrebni DVE anteni postavljeni v X položaj. Če imaš samo eno anteno, se lahko zgodi, da bo še slabše. Antene postaviš tako, da sta usmerjena proti željeni B.P. in hkrati čimbolj zakrite pred ostalimi B.P., po možnosti naj bo vmes hiša. Pa v  nastavitvah modema je treba vklopit EXTERNAL antene. Antene priklapljaš pri ugasnjenem modemu.

Ne vem, kateri modem imaš, pri nekaterih je mogoče nastavljat na katere frekvence se povezuje 800 (b20) ali/in 1800 (b3), poglej, da imaš prav nastavljeno. Obe zgoraj navedene B.P. sta trenutno 800 MHZ (b20), pri nadgradnjah omrežja pa ponekod dodajajo še 1800 (b3), zadnji tak primer je bil pred kratkim Gorenja vas, česar pa ti tam ne boš ujel.

Predlagam ti, da ob slabem sprejemu, ko imaš zelo nizko hitrost preklopiš modem na 3G (HSPA+), včasih v takem primeru bolje dela od LTE, poskusi.

Na tvojem mestu bi najprej malo stestiral s telefonom, vstavi noter A1 sim kartico in naloži program Netmonitor ali kaj podobnega, pa pojdi s tem malo okoli hiše. Zemljevide mobilnih repetitorjev z vsemi podatki pa najdeš na strani od mobilne telefonije.

Malo nenavadno bi bilo, da bi bile B.p. Log in Zminec preobremenjene, ker v bližini ni večjega naselja. B.p. Log sicer povezuje naselje Poljane, ampak to le zahodna celica, ne pa vzhodna.

Ponavadi imajo ponudniki na istem stolpu vsak svoj mikrovalovni link do centra, če pa je optika, to niti ni pomembno. B.p. Zminec si delita A1 in Telemach, Log pa vsi trije

Sva se narobe zastopila zgleda; hotel sem povedati, da imam modem direktno proti Zmincu in da kaksnih vecjih interferenc s postajo pri Logu nebi smelo biti, ker je vmes cela hisa.

Mozno je seveda tudi, da je ozko grlo kje naprej in sploh ni problem tu. Bomo videli kako bo naprej.

Glede modema pa ja ni panike, mi je vse jasno- mam B525 z moddanim firmwareom, tako da lahko nastavljam po volji, ampak kot si rekel, trenutno je na voljo samo B20.

Drugace pa, hvala se enkrat za odgovore.

No zdej, ko je folk doma, je pa zvecer tud konstantnih 1MB/s mokre sanje zgleda. Res zalost, da ni ponudnika u Slovenij k bi zagotavlju vsaj 50% kar placujes...

Smo na 600 kb/s - celih 12% kar placujem. Res prov odjebite. Ne da se mi vec z lepim besedam. Pa 300 izgovorov pa ni kapacitete pa ni tega pa onga, dej…k smo tako na gosto poseljeni v Poljansk dolin heh... pa tako omrezje prihodnosti tale LTE, mogoce v kaksni drugi drzavi. No sej vazn, da se poloznce placuje ane.

Odgovor